Bio je čovek iz senke kome je Tito verovao bezuslovno – ali koga se, navodno, i plašio. O njemu su kružile mračne legende i teorije zavere.

Ivan Krajačić Steva bio je najuticajniji čovek iz Titove senke. Maršal mu je verovao više nego bilo kome, a njegova moć bila je takva da je mogao ulaziti kod Tita nenajavljen i izgovoriti ono što niko drugi nije smeo. U političkoj istoriji Jugoslavije malo je ljudi čije se ime izgovaralo tiho, ali sa tolikim strahom i misterijom.
Iza kulisa Brozove vlasti, daleko od kamera i govornica, delovao je čovek koji je, prema mnogima, povlačio konce čak i kada se činilo da Tito apsolutno kontroliše sve. Legende o njemu opisivale su ga kao najopasnijeg čoveka u državi – ne zato što je bio vidljiv, već zato što je znao sve.
Neki su ga nazivali „Raspućinom sa Brozovog dvora“. Jovanka Broz imala je gvozdeno poverenje u Krajačića, koje nikada nije bilo narušeno. Krajačić je Titu bio i „graditelj svratišta“ – gradio mu je vile – ali i „graditelj stratišta“, jer je za Broza obavljao sve, od ličnih zadataka do političkih manipulacija.
Prema legendi, baš on je Titu doveo dve maserke, sestre Grbić, koje su imale veliki uticaj na njega, a preko njih i kontrolisao Titove odluke. Njihov uticaj često je dovodio Jovanku do teških slomova živaca.
Priča se takođe da je Krajačić organizovao Brionski plenum, na kojem se Tito rešio Aleksandra Rankovića i Ćeće Stefanovića, ključnih srpskih policajaca iz Službe državne bezbednosti. Nakon toga, osigurao je dugotrajni nalet hrvatskih (i delom slovenskih) kadrova u bezbednosnim službama, što se smatra početkom razgradnje Jugoslavije. Za svoje planove navodno je imao podršku Rusa, Nemaca i Engleza.

Tito je znao da je Krajačić zakleti antijugoslaven, boljševik i proustaški orijentisani Hrvat. Njegova ličnost izazivala je strah i osećaj odvratnosti kod mnogih, ali to nije umanjivalo njegovu moć.
Uprkos svemu, Krajačić je mogao nenajavljen da dođe kod Tita i kaže sve što drugi nisu smeli. Jovanka je dobro znala snagu njihovog odnosa i često ga je koristila kako bi od Tita iznudila ono što je želela.




















